Probiotyki w przemyśle kosmetycznym

probiotyki

Probiotyki to kultury bakterii, które pozytywnie wpływają na działanie naszego organizmu. Na rynku istnieją kosmetyki określane jako probiotyczne. Kosmetyki z dodatkami probiotyków, a dokładnie cząstek bakterii, są już większości dobrze znane. Czy wiesz jednak, że w Laboratorium Chemlab stworzyliśmy pierwszy na rynku kosmetyk z żywymi kulturami bakterii ( a nie wyłącznie z ich cząstkami), które doskonale działają na ludzką skórę? Jakie właściwości posiadają tego typu kremy?

JAKIE BAKTERIE ZAWIERA KREM?

Dobór szczepu bakteryjnego, który wykorzystuje się jako składnik kremu nie jest przypadkowy. Musi on być przede wszystkim w pełni bezpieczny dla ludzkiego zdrowia, stąd bakterie są szczegółowo badane, a ich działanie dokumentowane. Wykazują określone cechy: są niepatogenne, żywotne i stabilne, a także posiadają tzw. status GRAS (ang. Generally Recognised As Safe). Można je również zaklasyfikować do konkretnej grupy taksonomicznej. Dzięki posiadaniu tych cech konsument zyskuje pewność, że kosmetyk zawierający bakterie jest bezpieczny, a producent może w bezpieczny sposób produkować pożądaną biomasę na skalę przemysłową.

Poniżej prezentujemy listę szczepów, które najczęściej wykorzystuje się w kosmetykach:

– Lactobacillus acidophilus,

– Lactobacillus bulgaricus,

– Lactobacillus lactis,

– Lactobacillus casei,

– Lactobacillus helvetius,

– Bacillus subtilis,

– Bifidobacterium breve,

– Bifidobacterium longum reuter,

MECHANIZM DZIAŁANIA PROBIOTYKÓW W KOSMETOLOGII

Jak to się dzieje, że bakterie mogą pozytywnie wpływać na naszą skórę? Bakterie zawarte w kosmetykach wiążą się do powierzchni naszej skóry, po czym następuje inhibicja patogenów, produkowane są substancje antymikrobialne oraz rosną właściwości immunomodulujące. Obecnie probiotyki możemy znaleźć w produktach do higieny intymnej, mydłach, żelach pod prysznic czy szamponach.

Kwaśne pH zdrowej i młodej ludzkiej skóry sprzyja zachowaniu aktywności wielu enzymów, a także skutecznie blokuje namnażanie się bakterii chorobotwórczych. Niestety, wraz z wiekiem nasza skóra się starzeje. A to sprawia, że pH skóry  znacznie wzrasta, stając się bardziej zasadowe. Dzięki zastosowaniu kosmetyków z probiotykami mamy wpływ na odczyn skóry. Bakterie, produkując metabolity, skutecznie przywracają fizjologicznie kwaśne pH skóry, a to sprawia, że staje się bardziej odporna na bakterie chorobotwórcze.

PROBIOTYCZNE KOSMETYKI – NA STRAŻY MŁODEGO WYGLĄDU

W naszym poprzednim artykule przybliżaliśmy proces starzenia się skóry. A zatem ( jeśli czytaliście ten artykuł), doskonale zdajecie sobie sprawę, jak ważne staje się dbanie o skórę już od 20. roku życia. Z pomocą przychodzą nam właśnie kosmetyki probiotyczne, które przeciwdziałają procesom starzenia się. Dzieje się to za sprawą obniżania pH skóry, osłabianie fotostarzenia, łagodzenia stresu oksydacyjnego oraz wzmocnienia płaszcza hydrolipidowego skóry.

Probiotyczne składniki znaleźć możemy przede wszystkim w kosmetykach przeznaczonych do mycia skóry problematycznej, która cierpi na wypryski, łuszczycę czy AZS. Prym na rynku wiodą produkty do pielęgnacji miejsc intymnych, które wymagają obecności określonej flory bakteryjnej do prawidłowego funkcjonowania.

SKŁADNIKI PROBIOTYCZNE CZY PROBIOTYKI

Warto zwrócić uwagę na fakt, że wszyscy producenci produktów kosmetycznych określanych jako „probiotyczne” umieszczają w nich jedynie fragmenty ścian komórkowych, a także bakterie nieożywione czy bioaktywne cząstki. W Laboratorium Chemlab stworzyliśmy jako pierwsi na rynku kosmetyk z żywymi kulturami bakterii, z czego jesteśmy bardzo dumni. Jeśli pragniecie wprowadzić na rynek innowacyjny produkt i szukacie odpowiedzialnego zespołu kreatywnych naukowców, skontaktujcie się z nami. Przygotowujemy receptury kosmetyczne najwyższej jakości produktów kosmetycznych oraz pomagamy przejść przez wszystkie niezbędne etapy wprowadzania kosmetyków na polski rynek.