Kosmetologia a starzenie skóry

starzenie skóry

W ostatnich latach kosmetologia przeżywa prawdziwy rozkwit. Związane jest to ze zmianami pokoleniowymi oraz rosnącymi potrzebami w zakresie dbania o wizualny aspekt swojego bytu. Coraz częściej okazuje się, że ludzie obiektywnie „piękni”, czyli wpisujący się w obecne trendy, łatwiej osiągają swoje cele. Dbanie o ciało nie jest, bynajmniej, czymś niekorzystnym, jednak nigdy nie zajmowało aż tak dużej części naszego życia. Starzenie skóry natomiast jest już zupełnie passe i nie poświęca się mu uwagi, sugerując, że teraz objawy starości potrafi zatrzymać medycyna estetyczna. Jak wygląda proces starzenia skóry i czy można go opóźnić?

KOSMETYKI DO TWARZY NA PODIUM

W ostatnich latach największą sprzedaż obserwuje się wśród kosmetyków do pielęgnacji twarzy. To właśnie kremy, sera czy maseczki stanowią do 12% sprzedaży w firmach kosmetycznych. Zmieniło się również postrzeganie produktów kosmetycznych do pielęgnacji twarzy. Obecni konsumenci oczekują, że krem będzie nie tylko przeciwzmarszczkowy, ale dodatkowo nawilżający, pielęgnujący, rozświetlający czy liftingujący.  W dodatku przy wyborze kremu należy uwzględniać wiek biologiczny skóry oraz jej rodzaj (normalna, sucha, tłusta i mieszana). Kosmetyki pod względem wieku zwykle wyróżnia się jako: dla dzieci, nastolatków (12+), dorosłych(20+, 30+, 40+, 50+, 60+). Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że kryterium wieku należy zastosować wyłącznie w przypadku skóry normalnej. Ustalenie wieku biologicznego skóry nie wiąże się bowiem z naszym wiekiem podanym w peselu i zależy od wielu czynników. Należy zadać sobie pytanie, czy nasza skóra jest dobrze uwodniona, nawilżona, czy się przetłuszcza, jak wiele mamy widocznych zmarszczek, przebarwień. Dopiero po rozpoznaniu wieku i kondycji naszej skóry możemy zacząć zastanawiać się, jakie składniki kremu będą optymalnie ją pielęgnować.

PO CO NAM SKÓRA?

Skóra to pierwsza bariera, która odgradza nasze delikatne wnętrze od świata zewnętrznego. Oprócz pełnienia funkcji ochronnej odpowiada również za usuwanie oraz wchłanianie substancji, a dzięki receptorom czuciowym umożliwia nam kontakt ze środowiskiem. To także wyjątkowy organ odpowiadający za termoregulację. Pisząc: skóra, mamy na myśli tkankę podskórną, skórę właściwą oraz naskórek.

STARZENIE SKÓRY – CHRONOLOGICZNE

Mimo że jako społeczeństwo próbujemy zrobić wszystko, by zatrzymać starzenie skóry, jest to stan nieunikniony, związany z upływającym czasem oraz genetycznie zaprogramowanym procesem. Można powiedzieć, że ludzki organizm zaczyna proces starzenia się już od drugiego dnia po urodzeniu. Jednak obecnie twierdzi się, że to właściwe starzenie zachodzi od osiągnięcia dojrzałości – wtedy zmiany w skórze stają się stopniowo widoczne. Istnieją zewnętrzne czynniki, które mogą proces starzenia przyspieszyć. Mowa tu o promieniowaniu UV (tzw. photoaging). Nie dość, że wpływa na starzenie się, to przyczynia się także do zwiększenia ryzyka zapadnięcia na nowotwory.

SKÓRA NIEMOWLĄT I DZIECI

Ich skóra charakteryzuje się cienką warstwą rogową, niewykształconą skórą właściwą, dużą zawartością proteoglikanów i małą zawartością kolagenu. Skóra dzieci narażona jest na wysuszenie z powodu niedostatecznego rozwinięcia. Tzw. kseroza (wzmożona suchość) może trwać nawet do 3 roku życia.

SKÓRA NASTOLATKÓW

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tak wielu nastolatków cierpi na problemy skórne, m.in. trądzik? To wszystko za sprawą wznowienia nieaktywnych wcześniej gruczołów łojowych. Pod wpływem zmian hormonalnych zaczynają być nadmiernie aktywne. Ich cera zaczyna się przetłuszczać, jednak w skrajnych przypadkach prowadzi do pojawienia się wyprysków.

SKÓRA 20+

W tym wieku skóra przeżywa swój najlepszy czas (chyba że jest z natury cerą problematyczną). To właśnie wtedy cera jest jędrna, nawilżona, bardzo elastyczna i gładka. Odznacza się małymi porami, połyskiem. Wraz z kolejnymi latami oczywiście zaczynają zachodzić powolne procesy starzenia, dzieje się to od 25 roku życia, kiedy to zwalnia metabolizm komórkowy. Można zaobserwować pierwsze zmarszczki mimiczne.

SKÓRA 30+

To nie jest tak, że nagle po osiągnięciu 30 lat, nasza skóra stanie się widocznie starsza. Cera trzydziestolatka wciąż jest napięta, jednak zmarszczki mimiczne ulegają utrwaleniu, a w kącikach oczu uwidoczniają się tzw. kurze łapki. Naskórek z upływem czasu zaczyna być cienki i szorstki. Naczynia włosowate zaczynają się rozszerzać, przy jednoczesnym odznaczaniu się kruchością, co prowadzi do podskórnych „pajączków”.

SKÓRA 40+

Po osiągnięciu 40 roku życia zauważa się już coraz wyraźniej mijający czas. Stopniowo skóra traci na jędrności, elastyczności oraz kolorycie. Klasyfikuje się ją jako skórę dojrzałą. W wyniku obniżenia produkcji sebum skóra jest sucha, zmatowiona oraz pokryta wyraźnymi zmarszczkami. Z powodu zmniejszenia liczby melanocytów mogą pojawić się także liczne przebarwienia (brązowe plamy).

SKÓRA 50+

W wyniku spadku aktywności hormonalnej obserwuje się znaczne przyspieszenie procesów starzenia. Zmarszczki są już głębokie, widoczne, owal twarzy nieregularny, policzki opadnięte. Skórę bardzo dojrzałą opisuje się jako suchą, wiotką, bardzo wrażliwą na zanieczyszczenia. Produkcja kolagenu jest widocznie zmniejszona, gruczoły łojowe i potowe ulegają zanikaniu. Co bardzo interesujące, wystawienie twarzy na słońce nie powoduje zaczerwienienia, ale od razu pojawienie się brązowego koloru. Skóra traci odporność na czynniki zewnętrzne.

SKÓRA 60+

W tym wieku skóra jest szara, matowa oraz wygląda na zmęczoną. Skóra zwykle jest przesuszona ze względu na małą produkcję sebum. Wyraźne stają się przebarwienia i plamy pigmentacyjne. Naskórek jest bardzo cienki. Komórki w skórze starczej przestają się dzielić, a to prowadzi do powolnej śmierci komórkowej.

CZY NIC NIE MOŻEMY ZROBIĆ?

Ależ skąd! Wiek biologiczny skóry możemy skutecznie opóźniać. Stosując odpowiedniej jakości kosmetyki, które dobrane są do naszej skóry, możemy cieszyć się młodym wyglądem i opóźniać starzenie skóry. Kluczowe jest jednak odpowiednie dobranie pielęgnacji i zrozumienie idei opóźniania – procesu nie da się zatrzymać. Można go jednak opóźniać, co dla wielu stanowi spore pocieszenie. Właściwa receptura kosmetyku sprawi, że nasza skóra będzie oszukiwać wiek z metryki. W naszym laboratorium Chemlab pomożemy Ci stworzyć i wprowadzić na rynek kosmetyki wyjątkowe, które zapewnią młody wygląd Twoich klientów.