Źródła zanieczyszczeń i zakażeń kosmetyków w trakcie produkcji

źródła zakażeń kosmetyków

Nie ulega wątpliwości, że czystość środowiska, w jakim powstaje produkt kosmetyczny ma niebagatelny wpływ na wyniki końcowych badań gotowych wyrobów. Z powodu zakażeń produktu konieczna jest jego utylizacja i niedopuszczenie do użytku dla konsumentów. Stanowiłoby to poważne zagrożenie dla ich bezpieczeństwa. Niesie to za sobą duże straty materialne dla producenta, dlatego do przestrzegania przepisów odnośnie czystości miejsca pracy i etapów produkcji przykłada się tak dużą wagę.

PRZYCZYNY KONTAMINACJI MIKROBIOLOGICZNEJ

SKAŻENIA PIERWOTNE

Do zakażeń zwykle dochodzi w trakcie produkcji, mówimy wówczas o skażeniach pierwotnych. To na nie ma wpływ producent i nie może pozwolić, by do nich doszło. Aby zapobiec skażeniom pierwotnym stosuje się monitoring czystości mikrobiologicznej zakładu produkcyjnego. Bada się czystość powierzchni roboczych, odzieży ochronnej, dłoni laborantów, a nawet czystość powietrza w pomieszczeniu produkcyjnym.

SKAŻENIA WTÓRNE

Niestety, poza skażeniem na etapie produkcji, istnieją jeszcze skażenia wtórne, czyli te, które pojawiają się w wyniku użytkowania kosmetyku. I tutaj producent również powinien zadbać o to, by zminimalizować ryzyko skażeń wtórnych. W jaki sposób? Stosując odpowiednie oraz bezpieczne konserwanty. Ich skuteczność również badana jest w wyniku przeprowadzenia tzw. testów obciążeniowych.

SKUTKI ZAKAŻEŃ MIKROBIOLOGICZNYCH

Zanieczyszczenia mikrobiologiczne kosmetyków nigdy nie są pożądane, ponieważ wiążą się z bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami. Oczywiście, skażenie mikrobiologiczne definiuje się za pomocą odpowiednich testów, jednak już po wyglądzie produktu jesteśmy w stanie podejrzewać, że do owego skażenia doszło. Zmienia się wówczas konsystencja, kolor lub/i zapach kosmetyku, nie mówiąc już o utracie swoich właściwości. Co stałoby się, gdybyśmy użyli tego produktu? Skutkować to może stanami zapalnymi, reakcjami alergicznymi, a także infekcjami. A zatem skażony produkt np. krem stanowi poważne zagrożenie dla jego użytkownika.

RYZYKO KONTAMINACJI

UŻYCIE SUROWCÓW

W zależności od wykorzystywanych surowców, mamy do czynienia z różną podatnością kosmetyku na skażenie. Woda jako komponent większości kosmetyków, stanowi bardzo dobre środowisko do namnażania się patogenów. Stąd do kosmetyków o niskim ryzyku mikrobiologicznym zalicza się te odznaczające się niską aktywnością wody (m. in balsamy do ust, czy suche glinki) o pH ≤3,0 lub  ≥10,0, zawierające więcej niż 20% alkoholu oraz z zawartością niektórych rozpuszczalników.

Do kosmetyków wysokiego ryzyka mikrobiologicznego zaliczymy natomiast te, które zawierają dużą ilość wody, niewielką ilość konserwantów

KONFEKCJA

Na ryzyko skażenia mikrobiologicznego ma również wpływ rodzaj oraz wielkość opakowania, jakiego użyjemy do przechowywania naszego wyrobu kosmetycznego, a także warunki, w jakich odbywa się konfekcjonowanie. Opakowania, które nie umożliwiają dostępu powietrza do środka, są tymi, które to ryzyko minimalizują. Używanie np. słoiczków daje duże ryzyko zakażeń wtórnych w wyniku bezpośredniego wkładania do nich rąk w celu wydobycia produktu.

LABORATORIUM CHEMLAB – GWARANCJA BEZPIECZEŃSTWA

Laboratorium Chemlab posiada clean room, czyli laboratorium o specyficznych i rygorystycznych wymaganiach. Tworzone przez nas kosmetyki przechodzą szereg testów, a czystość środowiska pracy zapewnia niskie ryzyko zakażeń. Jeśli jesteś zainteresowany stworzeniem własnej marki kosmetyków – jesteśmy do Twojej dyspozycji. Zajmiemy się opracowaniem receptury zgodnej z Twoimi oczekiwaniami. Jeśli natomiast jesteś laborantem i pragniesz wynająć nasz clean room – napisz do nas, przedstawimy Ci naszą ofertę wynajmu pomieszczenia czystego.