Pozyskiwanie olejków eterycznych z surowców roślinnych

Olejki eteryczne znane są już od średniowiecza, kiedy przyszedł na świat Ibn Sina, nazywany również Awicenną. Podaje się, że ten perski lekarz jako pierwszy opracował proces destylacji olejków eterycznych. Jeśli jesteście ciekawi, jak obecnie przebiega pozyskiwanie olejków eterycznych z surowców roślinnych, czytajcie dalej.

OLEJKI ETERYCZNE – CZYM SĄ?

Są to lotne związki chemiczne, pozyskiwane z różnych części roślin: nasion, korzeni, łodyg, liści oraz kwiatów) w wyniku destylacji z parą wodną lub w wyniku tłoczenia lub poprzez ekstrakcję z alkoholem. W składzie olejku wymienia się estry, aldehydy, ketony czy etery.

Inaczej mówiąc, jest to wonna mieszanina związków chemicznych występująca w roślinach lub tylko w jej częściach, np. kłączach. Olejki znajdują się zwykle w roślinach w specjalnych komórkach tkanek wydzielniczych, gdzie gromadzony jest końcowy produkt przemiany materii.

CECHY OLEJKÓW ETERYCZNYCH

W temperaturze pokojowej olejki eteryczne najczęściej są oleistymi cieczami. Ich gęstość jest mniejsza od gęstości wody i w zasadzie nie rozpuszczają się w niej, dlatego nie zaleca się rozcieńczać olejków wodą, lecz olejem. Z łatwością rozpuszczają się również w alkoholu etylowym, ale także w eterze, woskach, chloroformie. W niższej temperaturze stają się mniej ciekłe, a bardziej gęste. Ich temperatury wrzenia są natomiast wysokie i wynoszą powyżej 100°C (mogą sięgać blisko 300°C!). Olejki eteryczne zwykle są bezbarwne, jednak znaleźć można również te o kolorze brunatnym, zielonym czy niebieskim. Należy być ostrożnym przy obcowaniu z olejkami – są to bowiem substancje palne.

Najczęstszymi roślinami, z jakich pozyskuje się olejki eteryczne są rośliny należące do rodzin:

– liliowatych,

– wargowych,

– baldaszkowatych,

– złożonych.

Do najważniejszych składników olejków eterycznych zalicza się związki terpenowe (mono, seskwi, di-terpeny) oraz nie terpenowe: pochodne fenylopropanu. Wówczas mówi się o podziale na olejki terpenowe i olejki nieterpenowe.

POZYSKIWANIE OLEJKÓW ETERYCZNYCH

Substancje te pozyskujemy na wiele sposobów. To od rodzaju surowca zielarskiego zależy metoda, z jakiej skorzystamy, by wydobyć olejek eteryczny. Możemy przeprowadzić proces destylacji z parą wodną, wytłaczanie, absorpcję w tłuszczach na zimno, ekstrakcję rozpuszczalnikami lotnymi (tak zwane ługowanie) czy ekstrakcję rozpuszczalnikami nielotnymi (tzw. maceracja). Warto pamiętać, że od doboru metody zależą późniejsze właściwości olejku. Dlaczego tak się dzieje? Wysoka temperatura podczas procesu destylacji może odpowiadać za rozkład wielu substancji chemicznych.

DLACZEGO WARTO KORZYSTAĆ Z OLEJKÓW ETERYCZNYCH?

Olejki eteryczne stosuje się szeroko m.in. w aromaterapii, czyli dziedzinie niekonwencjonalnej medycyny. Można wykorzystywać olejki do masażu ciała, kąpieli lub inhalacji. Inhalacja stanowi najpopularniejsze zastosowanie olejków – umieszcza się kilka kropel w dyfuzorze. Jest to również wyjątkowy pomysł na stworzenie przyjemnej atmosfery, ukojenie nerwów i relaks. Z pewnością olejki eteryczne jako produkty kosmetyczne zyskują coraz większą rzeszę zwolenników.

LABORATORIUM, KTÓRE POZYSKA OLEJKI

Jeśli temat olejków szczególnie Cię zainteresował lub marzysz o stworzeniu swojej własnej marki produktów do aromaterapii/ inhalacji/kąpieli, w których wykorzystuje się olejki eteryczne – napisz do nas. Jesteśmy profesjonalnym laboratorium, które w pomieszczeniach o najwyższej czystości, tzw. CLEAN ROOM’ACH, jest w stanie pozyskać dla Ciebie odpowiednie substraty do produkcji kosmetyków. Skontaktuj się z nami poprzez adres e-mail biuro@chemlab.com.pl lub telefon:  +48 793 620 650. Z przyjemnością przedstawimy Ci naszą ofertę.