Pomieszczenie CLEAN ROOM – czym jest?

clean room

Laboratoria często dzielą się informacją o posiadaniu clean room’u. Czy wiesz, jakie kryteria musi spełniać pomieszczenie, aby otrzymać odpowiedni certyfikat? Czym jest clean room i dlaczego jest tak ważny w wyposażeniu laboratorium? O tym dzisiejszy artykuł.

CLEAN ROOM – CZYM JEST

Clean room to pomieszczenie zaprojektowane i zbudowane zgodnie z normą przeznaczoną dla pomieszczeń czystych – PN-EN ISO 14644-1. Sklasyfikowane jako laboratorium o standardzie ISO 8. Są one używane do badań naukowych, ale także do produkcji z wykorzystaniem materiałów o wysokiej czystości. Wielkość clean roomu może być różna – znaleźć możemy także takie o wymiarach całej hali produkcyjnej (nawet kilka tysięcy m2).

CLEAN ROOM – WYPOSAŻENIE

W pomieszczeniu typu clean room muszą być utrzymywane odpowiednie warunki temperaturowe oraz stała wilgotność. Osiąga się to dzięki stałym pomiarom z użyciem higrometru. Dodatkowo w suficie montuje się specjalne filtry HEPA. Dzięki temu w połączeniu z ciągłą wymianą powietrza, można zagwarantować najwyższą czystość warunków pracy.

ASEPTYCZNY I ANTYWIRUSOWY PANEL LED

W naszym clean roomie umieściliśmy również najlepszy na rynku antywirusowy i antybakteryjny panel LED – Aseptica Nano, który wykorzystuje technologię NANOCARE®. Powierzchnia klosza w połączeniu ze specjalistycznymi filtrami zapewnia długoterminową ochronę przed bakteriami, wirusami i grzybami w powietrzu. Zastosowana technologia NANOCARE® zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, oczyszcza powietrze, dzięki czemu możemy mieć pewność bezpiecznego i zdrowego środowiska.

Potwierdzono, że technologia NANOCARE® zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusów: wirusa grypy A(H1N1) – w testach FDA Microbac H1N1 Test oraz CGH H1N1 Test; Respiratory Syncytial Virus (RSV) w teście: CGH RSV test; Enterowirusa (EV) w testach  FDA Microbac EV Test oraz CGH EV Test. Badania nad skutecznością zwalczania drobnoustrojów potwierdzono dla: Methicillinresistant, Staphylococcus aureus (MRSA) (GTCIM MRSA Test), Escherichia coli (E.coli.) (SGS Escherichia coli Test), Staphylococcus aureus (SGS Staphylococcus aureus Test), Pseudomonas aeruginosa (SGS Pseudomonas aeruginosa Test), Tuberculosis (TB)( CGH TB Test) oraz grzybów: Aureobasidium pullulans (SGS Test na grzyby),  Chaetomium globosum (SGS Test na grzyby), Penicillium pinophilum (SGS Test na grzyby), Aspergillus Niger (SGS test na grzyby), Gliocladium virens (SGS Test na grzyby).

JAK DZIAŁA ASEPTICA NANO?

Zastosowanie ASEPTICA® NANO prowadzi do dezaktywacji i zahamowania wzrostu wszystkich bakterii, wirusów i grzybów, które dotkną powierzchni panelu lub przejdą przez filtry. Warto wspomnieć, że jest to oprawa niechemiczna, nietoksyczna, a także – co ważne – nie wymagająca konserwacji. W oprawie występują wielowarstwowe filtry, które powinno się wymieniać co 6 miesięcy.

Co ciekawe, oprawa panela LED utrzymuje swoje właściwości także wtedy, gdy ten nie świeci. Nie musimy się zatem martwić o bezpieczeństwo i poziom czystości niezależnie czy światło jest zapalone, czy zgaszone.

WŁAŚCIWOŚCI ASEPTICA NANO

Wśród właściwości aseptycznego i antywirusowego panelu LED wymienia się w szczególności: właściwości bakteriobójcze, wirusobójcze, grzybobójcze. Dodatkowo panel LED absorbuje formaldehyd.

URZĄDZENIE DO PROMIENIOWEJ JONIZACJI KATALITYCZNEJ – RCI

Jeśli myślicie, że to wszystko, co mamy w wyposażeniu, to śpieszymy wyprowadzić Was z błędu. W celu zapewnienia maksymalnej ochrony zastosowaliśmy urządzenie do promieniowej jonizacji katalitycznej, która sprawdza się m. in. przy usuwaniu wirusów SARS-CoV-2, ale także innych niebezpiecznych wirusów, bakterii oraz grzybów.

Ciekawą informacją może okazać się fakt, że technologia ta jest również wykorzystywana przez NASA. Jednak standardowa metoda fotokatalitycznego utleniania zanieczyszczeń posiada ograniczenia. Obszar jej reakcji nie jest duży, stąd NASA skonstruowało matrycę – plaster miodu  oraz dodało do warstwy dwutlenku tytanu kompozyt z metali ziem rzadkich i szlachetnych. Dopiero w ten sposób powstałą technologię nazywamy Radiant Catalytic Ionization – w skrócie RCI i jest wykorzystywana przez NASA do dziś.

CLEAN ROOM CHEMLAB

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą usług, które wykonujemy. Szczegóły znajdziecie na naszej stronie. Jesteśmy przekonani, że nasze profesjonalne laboratoria oraz wyposażenie, a także nasi specjaliści stanowią o wyjątkowości Chemlab na rynku w branży kosmetycznej, farmaceutycznej oraz medycznej.