Oleje roślinne w kosmetykach

Oleje roślinne w kosmetyce

Od kilku lat daje się w Polsce zauważyć zjawisko intensywnego rozwoju kosmetologii i nacisk na składniki naturalne. Kosmetyki naturalne są bardzo pozytywnie odbierane przez konsumentów. Wynika to z coraz większych potrzeb społeczeństwa, a także dążenia zwłaszcza kobiet do pięknego wyglądu,  najczęściej do zmniejszenia widoczności zmarszczek i innych oznak starzenia. Troska o wygląd zewnętrzny towarzyszy człowiekowi od dawna, jednak dopiero w XXI wieku szeroka i ciągle rosnąca gama produktów kosmetycznych oferowanych na rynku, pozwala każdemu dobrać optymalny i właściwy dla siebie kosmetyk.

Oleje roślinne to jedne z głównych składników produktów kosmetycznych. Są stosowane oddzielnie bądź jako dodatek pielęgnacyjny do kremów, serum, szamponów, masek, pomadek, odżywek do włosów a także wielu innych.  Czym są oleje? Olejem możemy nazwać każdą substancję, która w warunkach temperatury pokojowej ma oleistą postać. Można je pozyskać z nasion, pestek, kiełków czy owoców roślin. Zwraca się szczególną uwagę na to czy pochodzą one z ekologicznych i bezpiecznych upraw.

Oleje roślinne to bogactwo dobroci dla naszej skóry, nawet tej najbardziej wymagającej.  Możliwości pielęgnacyjne są bardzo szerokie. Mogą z powodzeniem zastąpić krem, a także stanowić bazę do stworzenia odżywczej maseczki. Olejki doskonale sprawdzają się jako kosmetyki do demakijażu – świetnie radzą sobie z tuszem do rzęs, podkładem czy kolorowymi cieniami do powiek. To świetny sposób na delikatne oczyszczanie skóry. Ich skład chemiczny jest zbliżony do warstwy tłuszczowej skóry człowieka. Skóra bardzo dobrze je toleruje i przyswaja, dodatkowo nie powodują podrażnień. Dzięki nim trafiają w głębsze warstwy tkanki niezbędne składniki takie jak kwasy tłuszczowe i witaminy. Dzięki olejom skóra staje się bardziej gładka, elastyczna i napięta. Nie dostarczają skórze wody natomiast zatrzymują tą, która już w niej jest.

Jak dobrać właściwy olej do typu skóry? Wbrew pozorom to nie taka prosta sprawa. Niestety źle dobrany olejek może spowodować zapychanie porów, pojawienie się wyprysków i niedoskonałości. Oleje dzielą się na schnące, półschnące i nieschnące. Im więcej w oleju wielonasyconych kwasów tłuszczowych tym szybciej substancja zaschnie. Do cery dojrzałej i suchej  dedykowane są oleje nieschnące. Dzięki gęstej postaci ich wchłanianie jest dłuższe, co dla skóry wymagającej zapewnia super dawkę nawilżenia. Do tej grupy olei możemy zaliczyć np. oliwę z oliwek, olej makadamia czy olej kokosowy.

Kobiety ze skórą normalną i mieszaną powinny stosować oleje półschnące. Nie obciążają skóry i dobrze się wchłaniają. Są to np. olej arganowy, sezamowy, z dzikiej róży czy ze słodkich migdałów.

Warto pamiętać, że kosmetyki to nie tylko potrzeba, ale też ogromna przyjemność ich użytkowania i poznawania. W przypadku olei bezpieczniejsze są oleje rafinowane, czyli dodatkowo oczyszczone. Warto wybrać przynajmniej jeden ulubiony produkt i mieć go zawsze w kosmetyczce, ponieważ dobre oleje roślinne są wszechstronnymi surowcami kosmetycznymi. Oprócz pielęgnacji skóry twarzy doskonałe będą także w przypadku suchych dłoni oraz kolan, puszących się włosów a także łamiących się paznokci.