Ochrona przeciwsłoneczna nie tylko latem

Nasza skóra jest narażona na negatywny skutek promieniowania przez cały rok. W zimę produkuje mniej melaniny, jest bardziej wrażliwa, a co za tym idzie bardziej podatna na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem. Dlatego też powinniśmy stosować kremy z filtrem, które chronią nas przed negatywnym oddziaływaniem dwóch rodzajów:

  • UVA – w największym stopniu dociera do Ziemi. Przenika do najgłębszych warstw skóry, inicjuje proces opalania. Niestety skutki promieniowania UVA są widoczne po pewnym czasie. Jest bowiem odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek. Wnika do skóry właściwej, gdzie uszkadza włókna kolagenowe i elastyny. Proces ten nazywany jest fotostarzeniem. Promieniowanie UVA występuje cały rok dlatego bardzo ważna jest odpowiednia ochrona.
  • UVB – dociera do Ziemi w znacznie mniejszym procencie. Jest zatrzymywane przez warstwę ozonową. Głównie ono odpowiada za opaleniznę ale także za rumień, czyli czerwony kark i ramiona.

Dlaczego tak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna?

  • Duża ekspozycja na słońce prowadzi do powstania poparzeń, przebarwień i plam pigmentacyjnych.
  • Prowadzi do fotostarzenia skóry czego efektem są zmarszczki czy wiotczenie skóry.
  • Może także przyczyniać się do powstawania nowotworów skóry.

Używaj kremu z filtrem cały rok!

To najlepszy sposób w kierunku zdrowej i młodej skórze.

Kremy z filtrem pochłaniają część promieniowania i zamieniają je w energię cieplną, którą oddajemy. W kremach z filtrem najważniejszy jest SPF czyli SUN PROTECTION FACTOR. Określa on jak skuteczny jest filtr w pochłanianiu promieniowania UVB i na jak długo wystarczy. Im wskaźnik wyższy tym lepsza ochrona.

Jak czytać te wartości?

Przy SPF30 możemy spędzić na słońcu 30 razy dłużej niż bez użycia kremu z filtrem.

A co z promieniowaniem UVA?

Nie wszystkie kremy z filtrem chronią przed tym rodzajem promieniowania. Ochrona przed promieniowaniem UVA oznaczona jest przez symbole:

UVA       lub        PPD/PA

Im większa wartość PPD lub PA tym wyższy poziom ochrony przed promieniowaniem UVA. Symbol  zapewnia ochronę przed promieniowaniem UVA co najmniej na poziomie 1/3 wartości podanego faktora SPF.

Jaki krem z filtrem wybrać?

Bardzo często stajemy przed pytaniem jak filtr wybrać – chemiczny czy fizyczny. Często filtry fizyczne są uznawane za bezpieczniejsze od chemicznych, co nie jest do końca prawdą. Wszystkie dopuszczone do obrotu surowce kosmetyczne są bezpieczne. A kwestia wybory zależy już od nas samych.

Mimo, że słonce ma korzystny wpływ na nasz organizm to korzystajmy z niego z głową. Ograniczmy jego szkodliwe działanie!