Konserwanty w produktach kosmetycznych

konserwanty

W ostatnich latach obserwujemy dość znaczącą niechęć do konserwantów. Konserwanty są jednak bardzo ważnymi i potrzebnymi składnikami wielu kosmetyków. To dzięki nim możemy cieszyć się bezpiecznymi produktami. Konserwant ma za zadanie zabezpieczyć produkt, aby służył nam dłużej niż tylko przez tydzień.

CZYM JEST KONSERWANT

Konserwant jest substancją, która zabezpiecza wyrób kosmetyczny przed zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi. Dlaczego to aż tak ważne? W środowisku jesteśmy otoczeni przez mikroorganizmy. Na każdym centymetrze naszej skóry znajduje się mnóstwo bakterii, grzybów oraz wirusów. W wilgotnej i ciepłej łazience produkty kosmetyczne mają wyjątkowo dobre warunki do tego, by być zasiedlane przez kolonie drobnoustrojów. Za każdym razem, gdy nasze palce zanurzają się w pojemnik z kremem, pozostawiają w środku część
nowych mikroorganizmów. Gdyby nie konserwant, nasz produkt nie przetrwałby z nami tyle, a my obserwowalibyśmy np. pleśń. Jeśli nie chcemy używać konserwantów, musimy liczyć się z bardzo krótkim terminem trwałości oraz przechowywać kosmetyk niemal w sterylnych warunkach. Nie oszukujmy się – jest to w zasadzie nie do wykonania w domu dla przeciętnego człowieka, a używanie takich produktów zagrażałoby zdrowiu!

CZY KONSERWANTY SĄ BEZPIECZNE?

Zdecydowanie tak. Jeśli czytałeś nasze poprzednie artykuły to wiesz, że każdy kosmetyk musi mieć raport oceny bezpieczeństwa. Oczywiście, stosowanie konserwantów jest regulowane prawnie – dozwolone konserwanty znajdziesz na tej liście:LINK

CZY KONSERWANTY UCZULAJĄ?

Wiele osób zadaje pytanie dotyczące alergii na konserwanty. Niektóre z nich wykazują potencjał uczulający, jednak pragniemy zwrócić uwagę na fakt, że każda substancja może uczulać dany organizm, ponieważ jest to sprawa bardzo indywidualna.

GDZIE ZNAJDZIESZ KONSERWANTY?

Konserwanty znajdziesz wszędzie tam, gdzie istnieją składniki będące idealną pożywką dla bakterii i innych patogenów. Jednak nie w każdym wyrobie kosmetycznym znajdziesz konserwanty. Kosmetyki zawierające znaczne ilości alkoholu oraz kosmetyki pakowane bardzo szczelnie (mowa tu o opakowaniach typu airless), kosmetyki bezwodne, a także kosmetyki przeznaczone do użytku tylko raz – nie muszą zawierać konserwantów, ponieważ ryzyko wprowadzenia zanieczyszczeń przez konsumenta jest niewielkie.

ALTERNATYWA KOSNERWANTÓW

W kosmetykach naturalnych coraz częściej stosuje się naturalne surowce, które spełniają rolę substancji konserwującej. Mowa tu o olejkach eterycznych, które zawierają związki fenolowe: eugenol, tymol czy cyneol. Jeśli jednak uważacie, że wszystko, co obecne w naturze jest całkowicie bezpieczne, śpieszymy Was przestrzec: ze stosowaniem olejków eterycznych również należy mieć się na baczności i stosować się do zasad. Olejek tymiankowy stosowany w zbyt dużych ilościach może przyczynić się do powstania stanów zapalnych, a nawet pęcherzy. Jak powiedział Paracelsus:  Omnia sunt venena, nihil est sine veneno. Sola dosis facit venenum, co oznacza: Cóż jest trucizną? Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną.

Nasze Laboratorium może pomóc Ci skomponować odpowiednią recepturę kosmetyków. Chemlab zajmuje się tworzeniem innowacyjnych produktów na bazie wyselekcjonowanych składników naturalnych dostosowanych indywidualnie do charakteru każdego wyrobu. Pomożemy Ci stworzyć wyjątkowy kosmetyk, skuteczny wyrób medyczny, innowacyjny suplement diety czy efektywny produkt chemii gospodarczej czy specjalistycznej. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami, pisząc do nas wiadomość.