Kamienie szlachetne w kosmetykach

Jak pisał Nikołaj Gogol – ukraiński poeta i dramaturg: „Niektórzy ludzie są niczym kamienie szlachetne. Nie pokrywa ich żadna powłoka i sprawiają wrażenie, jakby urodzili się już całkowicie ukształtowani.” Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że diamenty, rubiny czy szmaragdy od zawsze towarzyszą kobietom, pokazując ich piękno i szlachetność. Choć to „nie szata zdobi człowieka” to jednak każdy z nas ma „szatę”, o którą należy dbać zawsze i wszędzie – skórę. Skoro kamienie szlachetne upiększają nas – to dlaczego nie miałyby dbać o naszą skórę i cały nasz organizm zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz.

ODNOWA DUCHOWA

Od wielu lat prowadzone są badania wpływu kamieni szlachetnych na organizm ludzki. Główny trend badań jest związany z właściwościami energetycznymi tych minerałów oraz z ich oddziaływaniem na centra energetyczne człowieka – tzw. Punkty Czaka. Wewnętrzna energia wibracyjna tych kamieni potrafi oddziaływać na poszczególne narządy i skórę. O ile poprawa samopoczucia człowieka pod wpływem działania energetycznych minerałów jest pojęciem subiektywnym i indywidualnym dla każdego człowieka, o tyle zastosowanie kamieni szlachetnych w celach medycznych jest jak najbardziej wartością mierzalną. Pierwsze wzmianki dotyczące medycznego działania kamieni szlachetnych pochodzą z XII wieku, kiedy to prawdopodobnie Hildegarda z Bingen uleczyła osobę chorą na padaczkę proszkiem agatowym.

Kosmetyki z zawartością kamieni szlachetnych oddziałujących na centra energetyczne człowieka – Czakry – nazwano Litokosmetykami. Siedem Czakr zlokalizowanych jest od czubka głowy, wzdłuż kręgosłupa aż po kość ogonową człowieka. Każda z nich opisuje inną sferę energetyczną. Jednak to, w jaki sposób kamienie szlachetne oddziaływają na poszczególne ”Czakry”, jest indywidualną właściwością organizmu i nie można ich zobrazować w sposób empiryczny.

PIĘKNO W KRYSTALICZNEJ POSTACI

Wpływ każdego związku chemicznego na skórę człowieka możliwy jest do określenia przy zastosowaniu badań aplikacyjnych aparaturowych. Każda substancja aktywna zawarta w kosmetyku wpływa zarówno na naskórek, jak i na jej wewnętrzne warstwy. Siła tego oddziaływania jest wartością mierzalną i umożliwia porównanie wpływu poszczególnych komponentów kosmetyku na skórę oraz końcowych wyrobów na warstwy dermy i epidermy. Do badań wpływu kamieni szlachetnych zawartych w kosmetykach na skórę wykorzystano, oprócz standardowej aparatury Couraga&Khazaka stosowanej w badaniach aplikacyjnych, spektrofotometry oraz testery termograficzne.

NAJPOPULARNIEJSZE KAMIENIE SZLACHETNE – DIAMENT

Najpopularniejszym kamieniem szlachetnym stosowanym w kosmetykach jest niewątpliwie diament. Ta alotropowa odmiana węgla o strukturze kubicznej jest krystalicznym minerałem pochodzącym głównie z Brazylii, Australii, Afryki czy Rosji. Proszek diamentowy ma właściwości lecznicze i jest ściśle odpowiedzialny za stymulację układu odpornościowego człowieka. Potrafi zwiększać aktywność mózgu podczas walki z jaskrą. Ze względu na wyjątkową twardość, diamenty nadają się doskonale do preparatów eksfoliujących (złuszczających). Są stosowane nie tylko w peelingach do ciała, ale także do pielęgnacji wrażliwej skóry twarzy i szyi.

KAMIENIE SZLACHETNE ODDZIAŁUJĄCE NA KRĄŻENIE

Przykładem kamieni szlachetnych mających wpływ na mikrokrążenie skóry są turmalin oraz jadeit. Turmalin to przykład minerału o strukturze heksagonalnej romboedrycznej o wzorze

(Na,Ca)(Li,Mg,Al)(Al,Fe,)6(BO3)3(Si6O18)(OH)4. Mikronizowany proszek turmalinowy poprawia mikrokrążenie w skórze poprzez zjawisko fizyczne jakim jest promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie dalekiej podczerwieni. To niezwykłe zjawisko minerału wykorzystano w badaniach termograficznych do oceny wpływu substancji na wzrost temperatury skóry po aplikacji preparatu z zawartością 1% turmalinu. Badanie przeprowadzono na grupie ochotników w stałych warunkach temperaturowych (25°C).

WYNIKI BADAŃ APLIKACYJNYCH

Efekt wzrostu temperatury ciała w związku z poprawą mikrokrążenia w skórze zaobserwowano już po 210 sekundach po aplikacji.  Sprawia to, że efekt działania kosmetyków z proszkiem turmalinowym jest niemal natychmiastowy. Co ważniejsze, najnowsze badania z wykorzystaniem aparatury termograficznej wykazały, że średni wzrost temperatury skóry po aplikacji kremu z proszkiem turmalinowym wyniósł 0.9°C (5 probantów, pomiar 5 minut po aplikacji). Poprawa mikrokrążenia ściśle wiąże się z poprawą metabolizmu, dzięki czemu oczyszczanie, odżywianie i detoksykacja komórek odbywa się z większą prędkością i skutecznością.

TURMALIN

Turmalin jako substancja piezoelektryczna emituje promieniowanie podczerwone w zakresie długości fal 4-20μm. Takie promieniowanie w sposób unikalny oddziałuje na system biologiczny organizmu poprzez absorpcję rezonansową. Skóra pochłania promieniowanie podczerwone o długości fali 9 μm, dlatego kryształy turmalinu mogą przekazywać energię promieniowania i pobudzać poprawę krążenia krwi. Promieniowanie podczerwone nie tylko poprawia mikrokrążenie, ale także wpływa na lepsze gojenie się ran. Jest to spowodowane zwiększoną syntezą kolagenu w skórze. Badania wykazały również, że turmalin jest zdolny do aktywacji funkcji leukocytów, przez co zostają zahamowane procesy nadmiernego utleniania lipidów z nienasyconych kwasów tłuszczowych.

JADEIT

Podobne działanie wykazuje kolejny z kamieni szlachetnych – jadeit. Minerał wydobywany głównie w rejonie Chin i Birmy. Ten kryształ o układzie jednoskośnym składa się głównie z krzemianów wapniowo – magnezowych o wzorze sumarycznym Ca2(Mg, Fe)5[Si4O11]2(OH)2. Proszek jadeitowy w kosmetykach wzmacnia odcień i blask skóry oraz zwiększa jej temperaturę, zapewniając odprężenie oraz natychmiastowy efekt rozgrzewający. Badania przy użyciu metod termograficznych (analogiczne jak w przypadku turmalinu) pokazały, że wpływ jadeitu jest jeszcze większy na mikrokrążenie skórne niż w przypadku turmalinu przy zachowaniu identycznych parametrów temperaturowych i aplikacyjnych. Podobnie jak turmalin, jadeit emituje promieniowanie podczerwone o długości fali 9μm. Dodatkowo ten minerał w naturalny sposób rozjaśnia i tonizuje skórę. Co więcej, kryształy tego surowca wpływają na pracę układu limfatycznego, co pomaga w eliminacji tkanki tłuszczowej i cellulitu ze skóry.

SZAFIR I RUBIN

Zupełnie inne właściwości pielęgnacyjne wykazują kryształy szafiru i rubinu. Szafir wydobywany głównie w Azji o strukturze trygonalnej jest odmianą korundu.  Jest to minerał  zbudowany głównie z tlenku glinu (Al2O3). Rubin to także odmiana korundu, ale o strukturze trygonalnej bądź romboedrycznej. Te kamienie szlachetne wpływają głównie na zewnętrzne procesy skórne. Tonizują, wygładzają i redukują powstawanie wykwitów. Regulują wydzielanie sebum i gruczołów potowych.

PODSUMOWANIE

Zastosowanie kamieni szlachetnych w kosmetykach wpływa zarówno na zewnętrzne jak i wewnętrzne warstwy skóry. Reguluje metabolizm komórkowy, a ich naturalność wpisuje się w aktualne trendy kosmetyczne, zaś ich niezwykłe właściwości duchowe, odkryte tysiące lat temu dały początek niezwykłej serii produktów – Litokosmetyków. To pokazuje, że szlachetność minerałów nie objawia się tylko ich pięknem zewnętrznym – ale tez wewnętrznym.

Literatura:

  1. Chien CH, Tsuei JJ, Lee SC, Huang YC, Wei YH (1991) Effect of emitted bioenergy on biochemical functions of cells. Am. J. Chin. Med. 19 (3-4) 285-92.
  2. Fukushima M, Kataoka T, Hamada C, Matsumoto M (2001) Evidence Qi-gong energy and its biological effects on the enhancement of the phagocytic activity of human polymorphonuclear leukocytes. Am. J. Med. 29 (1) 1-16.
  3. Garnier JM, Propriétés énergétiques des pierres et des cristaux, Ed. ACV, 2001.
  4. Niwa Y, Iizazawa O, Ishimoto K, Jiang X, Kanoh T (1993) Electromagnetic wave emitting products and “Kikoh” potentiate human leukocyte function. Int J Biometeorol Sep;37(3):133-8
  5. Jiang P, Luo L, Zhongguo Xiu Fu Chong Jian Wai Ke Za Zhi (1997). Mar ;11(2):69-71
  6. Sharp, Dr. Michael . Dossier of the Ascension: A Practical Guide to Chakra Activation and Kundalini Awakening,1st, Avatar Publications., 2005.
  7. Toyokawa Exp Biol Med (Maywood). 2003 Jun; 228(6):724-9
  8. Yoo BH, Park CM, Oh TJ, Han SH, Kang HH, Chang IS (2002). J. Cosmetic Science. 53, 175-184.Anthony C Dweck FLS FRSC FRSH – Technical Editor „Exciting minerals – an update” Personal Care, March 2008, s.27-32

Mgr inż. Grzegorz Sychowski

Prezes Zarządu Chemlab Sp. z o.o

Szef Centrum Badawczo – Rozwojowego w Kieleckim Parku Technologicznym, gdzie tworzy

innowacyjne receptury wyrobów kosmetycznych. Twórca marki Cell Cosmetics –

Litokosmetyków na bazie kamieni szlachetnych.