Filtr UV w produktach kosmetycznych

 

filtr

 

Dla produktów przeciwsłonecznych ważnym parametrem jest współczynnik SPF, który określa poziom ochrony produktu przed słońcem. Liczne badania potwierdziły, że promieniowanie ultrafioletowe jest jednym z istotniejszych czynników środowiskowych oddziaływujących na organizmy żywe. Stąd zrodziła się u ludzi potrzeba posiadania kosmetyków z odpowiednim filtrem. Sama obecność SPF jednak nie wystarcza – produkt kosmetyczny musi być przede wszystkim bezpieczny. I wówczas firma Chemlab przychodzi z pomocą, oferując badania dodatkowe wyrobów kosmetycznych.

PROMIENIOWANIE UV  – DZIAŁANIE NA SKÓRĘ

Promieniowanie UV (ultrafioletowe) wpływa na kondycję i wygląd skóry. Pierwszą reakcją naszej skóry jest wystąpienie zaczerwienienia i powstanie opalenizny jako reakcji obronnej na działanie promieniowania UV. Melanina zawarta w naszej skórze absorbuje bowiem światło UV. Najdotkliwsze są jednak skutki akumulacji promieniowania w skórze w perspektywie długodystansowej. Dochodzi do szybszego starzenia się skóry, tzw. fotostarzenia oraz do rozwoju procesów nowotworzenia.

FILTR UV – DZIAŁANIE

Wyróżniamy dwa rodzaje filtrów: chemiczne oraz fizyczne.

Mechanizm działania filtrów chemicznych polega na absorbowaniu przez nie szkodliwego promieniowania. Filtry fizyczne natomiast działają na zasadzie odbijania lub rozpraszania promieni słonecznych. Obecnie coraz częściej w produktach kosmetycznych stosuje się naturalne składniki, które mają zdolność do pochłaniania promieniowania UV.

W tym artykule skupimy się na działaniu dwóch typów promieniowania: UVA oraz UVB.

SKUTKI ODDZIAŁYWANIA PROMIENIOWANIA

Promieniowanie UVA to promieniowanie o długości fali 320-­400 nm, które penetruje skórę aż do warstwy skóry właściwej. Do jego działań możemy zaliczyć powstawanie wolnych rodników (które degradują kolagen i przyspieszają procesy starzenia się skóry), wywieranie wpływu na komórki fibroblastów, komórki śródbłonka oraz powstawanie odczynów fotoalergicznych oraz fototoksycznych. Wynik tych działań możemy zaobserwować na skórze po zbyt długotrwałej ekspozycji na ten czynnik: skóra staje się mniej elastyczna, zmniejsza się zdolność wiązania wody oraz pojawiają się głębokie zmarszczki. Co więcej, poza estetycznymi względami, mówi się również o zaburzeniu ukrwienia skóry, ponieważ dochodzi do uszkodzenia naczyń włosowatych.

Promieniowanie UVB to promieniowanie o długości fali 290-320 nm, które działa mniej penetrująco na głębokie warstwy skóry. Fale światła absorbowane są przeważnie w warstwach rogowych naskórka. Do komórek, na które oddziałuje, możemy zaliczyć: keratynocyty, melanocyty oraz komórki Langerhansa. Jakie są skutki promieniowania? Powstanie rumienia oraz oparzenia słonecznego, które wiążą się z rozszerzeniem naczyń włosowatych.

Promieniowanie ultrafioletowe stwarza również ryzyko powstawania nowotworów skóry; długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV przyczynia się do większej częstości występowania czerniaka, raka podstawnokomórkowego, kolczystokomórkowego.

FILTR W PRODUKTACH KOSMETYCZNYCH

Obecnie zaleca się, aby stosować kosmetyki fotoprotekcyjne nie tylko w czasie opalania, ale także w codziennych sytuacjach. Substancje zaliczane do filtrów UV muszą jednak spełniać szereg kryteriów. Jednym z nich jest działanie tylko na powierzchnię skóry, a więc dyskwalifikujące jest przekraczanie skóry właściwej oraz przenikanie do krążenia. Wybierając substancję promieniochronną należy pamiętać, aby była stabilna chemicznie i fizycznie, bezbarwna, bezzapachowa oraz nielotna. Jeśli chcesz poznać, jakie substancje promieniochronne są dozwolone, skorzystaj z obowiązującego w Polsce aktu – Rozporządzenia kosmetycznego 1223/2009 Annex VI.

BADANIE KOSMETYKÓW FOTOPROTEKCYJNYCH

Jak bada się skuteczność działania danego kosmetyku? Jak sprawdzić, czy produkt zawiera filtr UV? Badania produktów przeciwsłonecznych prowadzimy metodą spektrofotometryczną (in vitro) lub na probantach (in vivo) bazując na normie PN-EN ISO 24442:2011. Parametrem, który wówczas określamy jest współczynnik SPF – to on określa poziom ochrony preparatu przed działaniem promieniowania słonecznego. Dodatkowo wykonujemy również ocenę zdolności pochłaniania promieniowania przez filtry przeciwsłoneczne obecne w kosmetykach w zakresie promieniowania UVA (zgodnie z normą PN-EN ISO 24442:2011 – badania in vitro czy normą PN-EN ISO 24443:2012– in vivo), UVB, UV-VIS (Blue Light) czy IR.

Czy badanie współczynnika SPF będzie wystarczające? Otóż nie. Kluczowe przy badaniu produktów z filtrem jest obliczenie wskaźnika wodoodporności kosmetyku. Bazujemy wówczas na wytycznych Cosmetic Europe: Water Resistance Labelling.

 Skontaktuj się z nami, byśmy mogli przedstawić pełną ofertę badań, które wykona dla Ciebie nasze laboratorium.