Nie da się ukryć, że feromony wywołały spore poruszenie w świecie nauki i zajmują w nim szczególną pozycję. To właśnie one zostały poddane wnikliwym badaniom. W przemyśle możemy spotkać się z dość chwytliwymi hasłami na produktach kosmetycznych, zwłaszcza w branży perfumeryjnej. Czy fenomen feromonów można wytłumaczyć? Czy rzeczywiście dzięki nim mężczyzna staje się atrakcyjniejszy w oczach kobiety? Przeczytajcie nasz artykuł!
FEROMONY- DEFINICJA
Feromony (często zwane przekaźnikami podniecenia) to związki chemiczne (egzohormony) zaliczane do grupy związków infochemicznych. Można powiedzieć, że są to związki wybrane przez dany gatunek w drodze ewolucji. Są specyficzne dla danego gatunku i nie postrzega się ich świadomie jako perfumy czy konkretne zapachy. To substancje działające podświadomie na układ nerwowy człowieka. Wywołują określoną, zakodowaną reakcję organizmu w celu reprodukcji, obrony lub zdobycia pożywienia.
CZYM SĄ ZAPACHY?
Dotychczas węch był jednym ze zmysłów człowieka o niewielkim znaczeniu. Jak wiemy, uległo to jednak zmianie. Rozwinięcie się metod biologii molekularnej sprawiło, że L. Buck oraz R. Axel wyjaśnili zawiłe mechanizmy wykrywania przez układ węchowy cząsteczek zapachowych. Zwrócili uwagę na rodzinę genów, które kodują receptory węchowe – sprzężone z białkiem G. Dowiedziono, że receptory węchowe są niezwykle wrażliwe na bodźce. Warto jednak odpowiedzieć na pytanie, czym jest zapach? Jak go opisać i sklasyfikować?
Zapachem możemy nazwać zmysłowe wrażenie, które wywołane jest pobudzeniem receptorów węchowych przez lotne substancje chemiczne.
Substancje semichemiczne, czyli środki komunikacji chemicznej, to substancje, które wydzielane są przez żywego osobnika potrafiące zmieniać zachowanie bądź fizjologię drugiego osobnika tego samego gatunku. Przyjrzyjmy się, jak dzielą się te substancje.
SUBSTANCJE SEMICHEMICZNE:
– substancje allochemiczne –korzystne zarówno dla wytwórcy i odbiorcy:
– allomony – przynoszą korzyść temu, kto je wydziela ( możemy obserwować to np. u skunksa);
– kairomony – przynoszą korzyść temu, kto jest ich odbiorcą ( np. sygnały o niebezpieczeństwie);
– depresory – nie przynoszą korzyści ani temu, kto je wydziela.
– substancje o działaniu wewnątrzgatunkowym:
– Adaptacyjne autoinhibitory populacji.
– Nekromony.
– Autotoksyny.
–FEROMONY.
– substancje naturalne wytwarzane przez organizm człowieka, zapach:
– spermy – 1-pirolina,
– potu – kwas izowalerianowy,
– moczu – adrostenon,
– rozkładającej się ryby – trimetyloamina,
– piżma – androstenol.
FEROMONY PŁCIOWE – TAJEMNICA POWODZENIA
Feromony płciowe to związki, które wykorzystuje się podczas procesu nawiązywania z partnerem gry prowadzącej do parzenia się i zapłodnienia; są jednymi z najlepiej poznanych feromonów, chociaż należy wspomnieć, że nie są dobrze poznane u wszystkich gatunków.
Co ciekawe, od pięćdziesięciu lat trwa spór wśród naukowców, czy feromony rzeczywiście istnieją. Pierwsza substancja, która została okrzyknięta mianem feromonu została wyizolowana w 1959 roku z jedwabnika morwowego. Ci, którzy są zwolennikami teorii o istnieniu feromonów, uważają, że istnieją one również u człowieka oraz że to dzięki nim możemy sprawić, że drugi człowiek będzie się miał ku nam. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że feromony to takie seksualne wabiki. Na najczęstszy ludzki feromon płciowy wskazuje się: androstenol – alkohol o zapachu piżma, który to uważany jest za afrodyzjak. Ten feromon wydzielany jest przez mężczyzn, lecz znany jest również jako feromon knura, który wabi lochę w celu zapłodnienia. Koniecznie warto jednak wspomnieć, że knur pachnie zestarzałym moczem – dzieje się to za sprawą utlenienia androstenolu do ketonu: androstenonu, który charakteryzuje się zapachem moczu, a nie piżma.
Interesującym jest fakt, że stężenie tego alkoholu w pocie mężczyzn różni się w zależności od pochodzenia. Najwięcej tego związku w pocie mają czarni mężczyźni, następnie biali, a na końcu Azjaci. Tak więc mężczyźni o czarnej skórze najsilniej oddziałują zapachem na innych.
PACHA – NAJWIĘKSZY EMITER FEROMONÓW
Czy zaskoczeniem będzie dla Was fakt, że największym emiterem feromonów u ludzi jest pacha? W Internecie istnieją teorie, które mówią, że jest to celowe działanie matki natury, ponieważ pacha mężczyzny zwykle znajduje się na poziomie nosa kobiety. Innym miejscem na ciele mężczyzny, gdzie feromony wydzielane są w większej ilości jest miejsce między nosem a górną wargą.
KOSMETYKI Z FEROMONAMI
Jeśli jesteś zainteresowany stworzeniem własnej linii kosmetyków zawierających feromony, napisz do nas wiadomość. W Laboratorium Chemlab zajmujemy się tworzeniem innowacyjnych produktów na bazie wyselekcjonowanych składników naturalnych dostosowanych indywidualnie do charakteru każdego wyrobu. Pomożemy Ci stworzyć wyjątkowy kosmetyk!