Ekstrakty roślinne – cenny składnik kosmetyków

Od lat obserwujemy na rynku kosmetycznym podążanie ku naturalnym składnikom. Szczególna uwaga kierowana jest obecnie nie tylko na to, skąd pochodzą dane surowce, ale także na skuteczność działania oraz bezpieczeństwo stosowania gotowego produktu kosmetycznego. Wykorzystanie ekstraktów roślinnych jest tak szerokie i pożądane, że producenci chętnie sięgają po coraz to nowsze ekstrakty, które charakteryzują się wielokierunkowym działaniem. Dlaczego wielokierunkowym? Konsumenci, przesyceni produktami kosmetycznymi, nie chcą się zaopatrywać w kilka produktów – wolą jeden, który będzie działał szerzej: przeciwzmarszczkowo, ochronnie, nawilżająco itd. Fitokosmetyki, a co za tym idzie: ekstrakty roślinne stają się coraz popularniejsze.

EKSTRAKTY CZYM SĄ ORAZ JAK JE POZYSKAĆ?

Wyjaśnijmy, czym są właściwie ekstrakty roślinne? Ekstraktem nazywa się wyciąg z nasion, korzeni, liści, kory, łodyg i kwiatów. Skąd wiadomo, z której części pobrać wyciąg? Zależy to od tego, jaki składnik chemiczny nas interesuje oraz gdzie znajduje się w roślinie. Ekstrakt możemy uzyskać w drodze ekstrakcji z rozdrobnionego i wysuszonego surowca roślinnego. Korzysta się wówczas z rozpuszczalników o różnej polarności. Wśród metod ekstrakcji wyróżnia się te periodyczne oraz ciągłe. W grupie periodycznych metod mówi się o metodach jednostopniowych (maceracja, maceracja ze wstrząsaniem, maceracja wibracyjna, maceracja ultradźwiękowa, dygestia, turboekstrakcja) i wielostopniowych (maceracja podwójna, maceracja wielokrotna). Podział ten wiąże się ze sposobem podawania rozpuszczalnika, gdzie rozpuszczalnik podawany jest jednokrotnie (lub w częściach) lub przepływa przez surowiec.

STOSOWANE ROZPUSZCZALNIKI

W ekstrakcji stosuje się dwa rodzaje rozpuszczalników: polarne oraz niepolarne. Do niepolarnych zalicza się oleje roślinne czy palmitynian oktylu. Wśród rozpuszczalników polarnych mowa o wodzie, glicerynie, glikolach, alkoholu etylowym. Dobór odpowiedniego rozpuszczalnika zależy od producenta, który pragnie uzyskać jak najefektywniejsze ekstrakty.

RODZAJE EKSTRAKTÓW ROŚLINNYCH

Z pewnością ciekawi Was, jakie rodzaje ekstraktów dostępne są na rynku.
Nic dziwnego, bowiem możemy wskazać aż siedem różnych rodzajów ekstraktów roślinnych.

Rodzaje ekstraktów roślinnych:

  • suche – charakteryzują się zawartością wody nie większą niż 5%. Rozpuszczalnik jest odparowywany z wodno-alkoholowego wyciągu;
  • wodno – glikolowe – zwykle zawierają taniny, antocyjany, flawonoidy, cukry, saponiny oraz aminokwasy i witaminy;
  • glikolowe – dużo stabilniejsze pod względem mikrobiologicznym, lecz ze względu na lepkość glikolu, stosowane są rzadziej;
  • glicerynowe – stosowane chętnie ze względu na nawilżające właściwości gliceryny;
  • olejowe – zwykle zawierają karoteny, olejki eteryczne oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach;
  • wodno – alkoholowe – to z pewnością najrzadziej stosowane ekstrakty w kosmetykach z powodu zawartości alkoholu wysuszającego ludzką skórę;
  • wieloskładnikowe – jak sama nazwa wskazuje są to ekstrakty mieszane z zastosowaniem rozpuszczalników polarnych i niepolarnych.

DZIAŁANIE EKSTRAKTÓW

Działanie ekstraktów roślinnych jest niezwykle szerokie. Wyciągi roślinne ( w zależności od użytego surowca) mogą wykazywać działanie nawilżające, przeciwutleniające, regenerujące, oczyszczające, przeciwgrzybicze, rozjaśniające, chroniące przed promieniowaniem UV, łagodzące podrażnienia.

STWÓRZ WŁASNĄ LINIĘ KOSMETYKÓW OPARTYCH O EKSTRAKTY ROŚLINNE

Od jak dawna marzysz o stworzeniu własnej linii kosmetyków opartych o ekstrakty roślinne? Chcesz, by Twoje marzenie w końcu się urzeczywistniło? Nasze laboratorium pozyska dla Ciebie najlepszej jakości ekstrakty roślinne, a także opracuje wyjątkową recepturę na miarę XXI wieku. Napisz do nas na nasz e-mail biuro@chemlab.com.pl lub zadzwoń +48 793 620 650. Z przyjemnością przedstawimy Ci naszą ofertę.