Co oznaczają skróty PAO i EXP na opakowaniach kosmetyków?

Okres przydatności kosmetyku może być oznaczony na dwa różne sposoby. Jednym z nich jest PAO (Period After Opening) – określa czas przydatności kosmetyku do użycia po otwarciu. Jak należy go interpretować? Na odwrocie opakowania  znajduje się symbol otwartego słoiczka z napisem: 3M, 6M, 9M, 12M itd. Jest to liczba miesięcy, w trakcie których dany kosmetyk nadaje się do stosowania.

Na opakowaniu niektórych kosmetyków znajdziemy również oznaczenie EXP (Expiration date), co oznacza datę ważności kosmetyku. Jeśli trwałość danego produktu kosmetycznego wynosi więcej niż 30 miesięcy, wówczas producent nie ma obowiązku umieszczać na opakowaniu informacji o dacie ważności. W takiej sytuacji powinien jednak zastosować oznaczenie PAO.

Potrafimy przez lata używać tego samego kosmetyku – tuszu do rzęs lub szminki w ulubionym kolorze. Jednak przeterminowane produkty urody nie dodają.

Kosmetyki z definicji mają służyć pielęgnacji i poprawie naszej urody. Aby jednak należycie spełniały swoją rolę, muszą być odpowiednio przechowywane i użytkowane. Na przykład szminka, którą trzymamy w torebce lub w łazience narażona jest na działanie wysokiej temperatury – szybciej wysycha w niej wosk, a barwniki zbijają się w grudki. Wówczas kolor rozkłada się nierównomiernie, a przesuszona skóra ust ulega podrażnieniom. Na dodatek we wszystkich źle przechowywanych kosmetykach błyskawicznie rozwijają się drobnoustroje, które mogą być przyczyną alergii i infekcji skórnych.

Czytaj datę produkcji!

Aby uniknąć takich przykrych niespodzianek, wystarczy zapamiętać kilka zasad właściwego użytkowania kosmetyków. Po pierwsze: jeszcze przed zakupem kremu czy balsamu sprawdź jego datę produkcji. Trwałość kosmetyków wynosi średnio trzy lata, pod warunkiem jednak, że opakowanie nie zostało naruszone. Po drugie: po otwarciu (nawet jeśli kosmetyku nie używasz) okres przydatności znacznie się skraca.. Warto także zwrócić uwagę na warunki, w jakich przechowują produkty kosmetyczne sprzedawcy. Po trzecie: wystrzegaj się kupowania kosmetyków na bazarach i w kioskach. Często powiem są tam narażone na działanie promieni słonecznych, a światło i ciepło sprawiają, że szybciej się psują. Po czwarte: gdy już zdecydujesz się na zakup kremu czy pudru lub innego kosmetyku do makijażu, musisz zadbać o prawidłowe warunki ich przechowywania w domu. Najlepiej trzymać je w chłodnym miejscu, z dala od źródła światła. Czyli nie jest to łazienka a raczej lodówka (poza tym schłodzone kremy lepiej działają).

Myj ręce!

Zanim sięgniesz po krem czy podkład umyj ręce. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko rozmnożenia bakterii, które uwielbiają wilgotne i tłuste środowisko tych preparatów.