Chemia czy miłość? Fenyloetyloamina!

Od czego zaczyna się zakochanie? Czy to strzała amora chwyta za serce i nie pozwala oderwać spojrzenia od wybranki/wybranka? Naukowcy z pewnością będą zdania, że strzała tego amora musi być zatruta, ale spokojnie, nie jest to nic niebezpiecznego. Mowa tu o fenyloetyloaminie. To od niej zaczyna się nasze zakochanie. Zaciekawieni? Przeczytajcie zatem nasz artykuł, poznaj ją: to fenyloetyloamina. 

PIERWSZE WRAŻENIE

Już po pierwszych sekundach kontaktu z drugą osobą, przez nasze zmysły wędrują do mózgu różne informacje. Zostają one zanalizowane i – jeśli tylko wydają się pozytywne – w ludzkim ciele rozpoczyna się produkcja fenyloetyloaminy, związku chemicznego powodującego euforię i podniecenie.

FENYLOETYLOAMINA – BUDOWA

Związek ten zwany również PEA jest pochodną aminokwasu: fenyloalaniny. Co ciekawe, związek ten występuje naturalnie w ośrodkowym układzie nerwowym człowieka. Klasyfikuje się go jak neurotransmiter monoaminowy, który bierze udział w stymulacji układów: dopaminergicznego oraz noradrenergicznego. To on odpowiada za uwalnianie peptydu (β-endorfiny) odpowiedzialnego za odczuwanie przez nas przyjemności.

Fenyloetyloamina wykazuje działanie nootropowe. Oznacza to, że poprawia funkcje poznawcze (dzięki stymulowaniu wydzielania acetylocholiny poprawiającej pamięć). Pacjenci przyjmujący fenyloetyloaminę miały wrażenie większego dostępu do swoich wspomnień oraz poprawiały się ich zdolności uczenia.

SPADEK STĘŻENIA FENYLOETYLOAMINY

Dobrze wszyscy wiemy, że stan zakochania nie trwa wiecznie. Jak się domyślacie, wiąże się to ściśle ze stężeniem fenyloetyloaminy. Wraz z upływem czasu, stężenie tego związku w organizmie maleje. Czy to oznacza, że każda relacja skazana jest na uczuciowe wypalenie? Na szczęście mamy dobre wieści. Uczucie może dalej się rozwijać i przeradzać w coś głębszego. I tutaj znowu pomogą nam w tym odpowiednie związki chemiczne, hormony: oksytocyna u kobiet oraz wazopresyna u mężczyzn. Hormony te odpowiadają za przywiązanie, wytworzenie silnej więzi emocjonalnej z naszym partnerem. Oprócz tego obecność przy naszym życiowym wybranku sprzyja wytwarzaniu endorfin – dobrze nam znanego hormonu szczęścia.

REDUKCJA MASY CIAŁA

Oprócz romantycznej strony działania fenyloetyloaminy, możemy wskazać na inne wykorzystanie. Mowa tu o wspomaganiu redukcji ciała. Wielu może to dziwić, ale PEA to często spotykany składnik odżywek dla sportowców. Stało się to na skutek wyników badań, które wykazały, że fenyloetyloamina bierze udział w spalaniu tkanki tłuszczowej, a co więcej: pomaga kontrolować apetyt.

FENYLOETYLOAMINA: KTO NIE MOŻE STOSOWAĆ?


Oczywiście, mimo naturalnego wytwarzania tego związku w organizmie, istnieją przeciwskazania do dodatkowego suplementowania PEA. Lepiej, żeby omijały ją osoby ze zdiagnozowaną schizofrenią, ponieważ związek ten wpływa na zwiększenie dopaminy w mózgu. Przeciwwskazaniem będzie również zażywanie leków – inhibitorów MAO.

Jaki skutki w ludzkim organizmie wywoła przedawkowanie fenyloetyloaminy? W przypadku nadmiaru tego związku można zaobserwować bezsenność, nudności, refluks, czy ból głowy.

OPRACOWYWANIE SUPLEMENTÓW ZAWIERAJĄCYCH PEA

Marzysz o stworzeniu własnej linii suplementów diety? To wspaniale!

Nasze laboratorium opracowuje receptury wyrobów medycznych, dlatego jeśli chcesz, abyśmy przygotowali dla Ciebie ofertę, napisz do nas. Jesteśmy przekonani, że wspólnie stworzymy wyjątkowy produktów, który odpowie na wszystkie Twoje potrzeby.