Na rynku kosmetycznym obserwuje się wzrost produktów opatrzonych hasłami: kosmetyki naturalne, ekologiczne, organiczne, wegańskie czy wegetariańskie. Nic dziwnego. W dobie rozwoju technologicznego i wzrostu zanieczyszczenia środowiska większość z nas pragnie powrotu i jedności z naturą. Czy jednak każdy kosmetyk naturalny jest na pewno naturalny? Jakie certyfikaty potwierdzają jego naturalność? Na te i inne pytania otrzymasz odpowiedź, czytając ten artykuł.
CZYM JEST KOSMETYK NATURALNY?
Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych stworzył definicję kosmetyku naturalnego. Jest nim produkt uzyskany ze składników pochodzenia roślinnego oraz mineralnego, a także pochodzenia zwierzęcego, ale tylko w przypadku wosku pszczelego oraz lanoliny. W składzie kosmetyku naturalnego nie znajdziesz parabenów, parafiny, silikonów, PEG-ów, czy SLS-ów – silnych detergentów. W dodatku kosmetyk opatrzony słowem „naturalny” powinien być produkowany w zgodzie z naturą, a składniki danego wyrobu nie powinny być pozyskiwane ze szkodą dla środowiska. Warto zwrócić uwagę na fakt, że opakowania produktów naturalnych powinny pochodzić z recyklingu, a także się do niego nadawać.
Konsument nie musi jednak posiadać wiedzy, co powinno się znajdować w kosmetyku. Jednocześnie powinien mieć zapewnienie, że to, po co sięga jest kosmetykiem naturalnym. W jaki sposób sprawić, aby firmy nie oszukiwały, a konsument zyskał bezpieczeństwo w kwestii wyboru?
Warto zaufać niezależnym instytucjom, które zatrudniają grono specjalistów i dbają o to, by wystawić odpowiednie certyfikaty dla kosmetyków spełniających powyższe standardy. Należy mieć jednak na względzie, że każda instytucja samodzielnie dobiera reguły względem których wystawia certyfikaty i dobrze jest się z tymi regułami zapoznać, aby wiedzieć, co oznacza dany certyfikat.
CZYM SĄ CERTYFIKATY KOSMETYCZNE?
Certyfikat kosmetyczny to dokument, który potwierdza spełnienie norm kosmetyku ustalonych przez daną instytucję. Reguły są jawne i jasne, aby każdy wiedział, co oznacza wystawienie takiego certyfikatu. Właśnie dzięki oznaczeniom otrzymanych certyfikatów na opakowaniach, konsument może mieć pewność, że kupuje produkt naturalny.
NAJWAŻNIEJSZE CERTYFIKATY KOSMETYCZNE
ICEA, ECOCERT, COSMOS, NA TRUE, BDIH…ilość dostępnych certyfikacji może przyprawić o zawrót głowy. Dlatego poniżej zgromadziliśmy te najważniejsze z krótkimi opisami.
- ECOCERT – ten certyfikat rozróżnia dwa typy produktów: kosmetyk ekologiczny oraz kosmetyk ekologiczny i organiczny. Certyfikacji dokonuje instytucja, która założona została w 1991 roku we Francji przez inżynierów rolnictwa. Kosmetyk ekologiczny według Ecocert musi zawierać minimum 95% składników pochodzenia naturalnego, zaś 50% tych składników musi dodatkowo pochodzić z upraw ekologicznych; minimum 5% wszystkich składników musi pochodzić z upraw ekologicznych. Kosmetyk ekologiczny i organiczny musi zawierać minimum 95% składników pochodzenia naturalnego, 95% wszystkich składników naturalnych musi również pochodzić z upraw ekologicznych, zaś 10% wszystkich składników również musi pochodzić z upraw ekologicznych.
- COSMEBIO – francuska organizacja wymaga, aby 95% wszystkich składników były pochodzenia rolniczego, zaś 10 % całkowitej masy produktu była ekologiczna. Warto zwrócić uwagę na fakt, że organizacja ta pozwala na obecność do 5% substancji syntetycznych oraz pozwala na certyfikację wyłącznie francuskich producentów.
- BDIH – niemiecka instytucja certyfikuje kosmetyki naturalne całej linii produktów, nawet jeśli kilka z nich nie spełnia wszystkich reguł przyjętych w instytucji. Organizacja BDIH nie stawia wymagań co do procentowych zawartości surowców organicznych czy naturalnych.
- NA TRUE – w tym certyfikacie wyróżniamy trzy poziomu jakości, które oznacza się gwiazdkami (jedną, dwiema lub trzema). Dany poziom określa dokładne kryteria odnośnie zawartości składników naturalnych oraz ekologicznych.
- SOIL ASSOCIATION – ten certyfikat przyznawany jest przez niezależną brytyjską organizację non-profit. Spełnia on bardzo rygorystyczne kryteria środowiskowe GOTS. Kosmetyki certyfikowane, które zwierają minimum 95% surowców organicznych, posiadają znak organizacji z napisem „Organic Standard”.\
COSMOS – JEDEN STANDARD
- COSMOS – (Cosmetic Organic Standard) to standard, który dzieli kosmetyki według dwóch poziomów certyfikacji. Wyróżniamy COSMOS NATURAL, gdzie nie określa się minimalnej zawartości roślin z upraw organicznych. W przypadku COSMOS ORGANIC – zawartość składników pochodzących z roślin organicznych musi przekraczać 95%. Co ciekawe, jest to certyfikat, który powstał przez połączenie sił BDIH, ECOCERT, Cosmebio i Soil Association oraz belgijskiego Bioforum i włoskiej ICEA.
Jak widzicie. sam certyfikat nic nie znaczy dopóki nie pozna się wymagań, które za certyfikatami stoją. W Laboratorium Chemlab przygotowujemy receptury kosmetyków naturalnych z możliwością certyfikacji ECOCERT, COSMOS czy BDIH oraz wielu innych. Jeśli marzysz o stworzeniu własnych kosmetyków naturalnych, skontaktuj się z nami, abyśmy mogli wspólnie stworzyć dla Ciebie wyjątkowy produkt.