Alantoina jako składnik produktów kosmetycznych

W ostatnich latach popularne stały się badania nad alantoiną, która w organizmach roślinnych wykazuje niezwykłe działania łagodzące stres abiotyczny. Jak się okazuje, alantoina nie tylko wpływa na redukowanie stresu oksydacyjnego w komórkach roślinnych, ale ma także wpływ na ludzką skórę. Stąd alantoinę zaczęto stosować także w kosmetyce.

ALANTOINA – ROLA ALANTOINY I MECHANIZMY W ODPOWIEDZI NA STRES

Alantoina C4H6O3 to bardzo ważny półprodukt metabolizmu ureidów, pełni funkcję w recyklingu azotu i odpowiedzi na stres abiotyczny u rośliny. Tworzy się w peroksysomach dzięki dwóm enzymom: urykazie i syntazie alantoiny. Następnie alantoina jest przenoszona do siateczki śródplazmatycznej, gdzie enzym – alantoinaza – przekształca ją w kwas alantoinowy. Wydaje się, że alantoina jest dominującym ureidem, który gromadzi się w odpowiedzi na różnorakie stresy abiotyczne, a mutanty zawierające podwyższone stężenia alantoiny, wykazują większą tolerancję na stres z powodu ograniczonego wytwarzania reaktywnych form tlenu (RFT) [Nourimand, Todd,2019]

A.THALIANA, MUTANT ALN-3 JAKO ROŚLINA O ZWIĘKSZONEJ ZAWARTOŚCI ALANTOINY

Arabidopsis thaliana L. Heynh z rodziny Brassicaceae  to pospolita roślina wykorzystywana od stu lat w badaniach laboratoryjnych jako roślina modelowa. W laboratoriach używa się linii Arabidopsis z nasion „dzikich” roślin rozmnażanych przez wiele pokoleń, które obecnie są dobrze opisanymi liniami homozygotycznymi.

Mutant Arabidopsis thaliana aln-3 to mutant insercyjny T-DNA, zawierający insercję w drugim eksonie genu aln, który odpowiada za syntezę alantoiny. Gen aln -3 reguluje przemianę alantoiny (5-ureidohydanoiny) w kwas alantoinowy poprzez hydrolityczne rozszczepienie się pięcioczłonowego pierścienia hydantoiny.  Mutanty te rozkładają mniej alantoiny w wyniku mniejszej aktywności alantoinazy.

Badania przeprowadzone na roślinie A.thaliana wykazały, że mutanty aln-3 w mechanizmach alantoinozależnych wywołanych stresem oksydacyjnym spowodowanym obecnością rtęci, biorą udział dwa związki kwas askorbinowy – silny antyoksydant oraz kwas jabłkowy jako chelator jonów metali ciężkich [Kuchcewicz, 2021].

ALANTOINA W DERMATOLOGII

DZIAŁANIE KERATOLITYCZNE

Alantoina wykazuje właściwości keratolityczne, rozkłada wewnątrzkomórkową keratynę. Według badań in vitro alantoina działa na warstwę rogową naskórka podobnie jak 10% roztwór mocznika. Stosuje się go jako terapię uzupełniającą w chorobach z zaburzeniami procesu rogowacenia naskórka.

DZIAŁANIE NAWILŻAJĄCE

Alantoina to świetny składnik kosmetyków nawilżających. Sprzyja zatrzymywaniu wody w naskórku, a także odbudowuje płaszcz hydrolipidowy skóry.

DZIAŁANIE REGENERUJĄCE

Związek ten stymuluje podziały komórkowe i przyspiesza proces epitelizacji (wytworzenie nowego naskórka). Już w 30. latach XX wieku zaobserwowano korzystne działanie roślin zawierających alantoinę (żywokost lekarski) na proces gojenia się ran.

W 1946 roku przeprowadzono badanie z wykorzystaniem 5% alantoiny, porównując jej działanie z wazeliną u pacjentów z owrzodzeniami. Co ciekawe, u 8 na 12 badanych stwierdzono w grupie leczonej alantoiną wyraźnie zmniejszenie dolegliwości bólowych, zaś u 10 pacjentów stymulację ziarninowania [Szymańska, 2012].

DZIAŁANIE ANTYDRAŻNIĄCE

Alantoina posiada również zdolność do stopniowego lub całkowitego niwelowania działania drażniącego innych związków chemicznych.

ALANTOINA W KOSMETYCE

Substancję tę szeroko stosuje się w kosmetyce, zwłaszcza w preparatach do skóry trądzikowej, skłonnej do alergii. To także często wykorzystywany składnik preparatów po opalaniu, dezodorantów, ale także szamponów czy płynów do kąpieli. Kremy zawierające alantoinę przyspieszają złuszczanie martwego naskórka, czyniąc skórę gładką. Dzięki zastosowaniu kremu z alantoiną zmniejsza się uczucie pieczenia, suchej skóry. Skóra staje się elastyczna, miękka, gładka i świeża.

STWÓRZ SWOJĄ WŁASNĄ MARKĘ KOSMETYCZNĄ

Jeśli marzysz o stworzeniu własnej marki kosmetycznej, napisz do naszego Laboratorium. Jesteśmy w stanie przygotować Ci oryginalną recepturę kosmetyczną, która odpowie na potrzeby Twoich klientów. Jesteśmy pewni, że nasza wiedza i profesjonalizm zaowocują satysfakcjonującą współpracą. W celu poznania naszej oferty, skontaktuj się z nami poprzez adres e-mail (biuro@chemlab.com.pl) lub telefon (793 620 650).