TECHNOLOGIA ZAPACHÓW

W obecnych czasach trudno sobie wyobrazić produkt bez przyjemnego zapachu. To właśnie odczucia sensoryczne oprócz wizualnych w głównej mierze decydują o wyborze i zakupie produktów kosmetycznych. Powszechność kompozycji zapachowej nie jest niczym szczególnym, natomiast jej charakter i sposób ekspozycji już tak.

Nasza firma postawiła na nowoczesne podejście do kwestii zapachowych oraz przygotowała technologię, która z powodzeniem może być stosowana w przemyśle chemicznym i kosmetycznym. Nasze rozwiązania bazują przede wszystkim na technologii wytwarzania mikrokapsułek kompozycji, zastosowaniu polimeru SAP do absorpcji substancji zapachowych czy zastosowaniu procesów ekstrakcji do wytwarzania nowych naturalnych olejków eterycznych.

Naszym głównym celem są prace badawczo – rozwojowe w dziedzinie mikrokapsułkowania. Otoczkowanie kompozycji zapachowych i olejków eterycznych prowadzimy przy użyciu enkapsulatora w medium ciekłym tworząc zawiesiny i roztwory kapsułek w substancjach stabilizujących. W celu przygotowania produktów stałych stosujemy suszarki rozpyłowe. Szeroki zakres wielkości cząsteczek (od kilku do kilku tysięcy nanometrów) pozwala na przygotowanie projektu niemalże pod każde wymagania klienta.

Kapsułki zawierające otoczkowane kompozycje zapachowe mają zastosowanie w każdym produkcie chemicznym bądź kosmetycznym. Najlepiej sprawdzają się w produktach do płukania tkanin. Badania przeprowadzone przy wykorzystaniu standardowej kompozycji  zapachowej i tego samego zapachu w formie kapsułkowanej pokazują, że formy te zaadsorbowane na powierzchni materiału potrafią wydzielać zapach nawet przez okres kilku tygodni (tradycyjny zapach z tkaniny znika po kilku dniach).

Zastosowania produktów i technologii zapachowych w kosmetykach czy preparatach chemicznych, przemysłowych i gospodarczych pozwalają na kreowanie wysoce innowacyjnych produktów.

Przedstawienie technologii i wyników badań procesów kapsułkowania
Technologia mikrokapsułkowania

Porównanie mocy tradycyjnych zapachów (Sample 1,3) do mocy kapsułkowanych zapachów (Sample 2,4)

Porównanie trwałości tradycyjnych zapachów w porównaniu do zapachów kapsułkowanych

Nasze pozostałe prace badawcze dotyczące zapachów obejmowały m.in procesy wykorzystywania polimerów do absorpcji kompozycji, tworzenia własnych olejków eterycznych czy reprodukcja już istniejących zapachów.

KULECZKI ZAPACHOWE

Wykorzystanie polimeru SAP umożliwia absorpcję roztworów wodnych kompozycji zapachowych lub olejków eterycznych. Tak przygotowane produkty stopniowo uwalniają swój zapach do otoczenia. Istnieje możliwość dobrania zarówno kolorów kuleczek jak i charakterystycznego zapachu oraz jego odpowiednie zamknięcie. Technologia choć znana na rynku to często oferuje klientom już gotowe produkty ze standardowymi zapachami. U nas to klient wybiera interesujący go zapach a my tylko realizujemy jego wizje produktową. Opakowanie możemy zaprojektować stosując technologię 3D która została uwidoczniona na zaprezentowanym zdjęciu.

TECHNOLOGIA KONCENTRACJI ZAPACHÓW

Coraz wyższe wymagania dotyczące bezpieczeństwa kosmetyków i obecności alergenów powodują, że ilość kompozycji zapachowych ulega zmniejszeniu kosztem intensywności zapachu. Dla naszych klientów oferujemy kompozycję o 10-krotnym skoncentrowaniu zachowując przy tym identyczną trwałość. Takie zapachy są dużo bezpieczniejsze w kosmetykach obniżając ich cenę zyskując produkt z minimalną zawartością niebezpiecznych substancji czy alergenów lub produkty w pełni bezalergenowe. Bezpieczeństwo kosmetyków oraz wymagania klienta są dla nas czynnikiem najważniejszym przy doborze kompozycji zapachowej do produktu.

OLEJKI ETERYCZNE

Ciągle rozwijamy projekty badawcze dotyczące metod ekstrakcji roślin z wykorzystaniem nowych urządzeń i technologii. Stosowana tradycyjnie technologia ekstrakcji rozpuszczalnikowej jest uzupełniana o nowe metody wykorzystujące m.in nadkrytyczne właściwości dwutlenku węgla. Nowe metody analizy otrzymanych ekstraktów pozwalają wyizolować ciekawe związki chemiczne, które są wykorzystywane w projektowanych kosmetykach. Natomiast czyste ekstrakty ze względu na niezwykłe właściwości sensoryczne są substratem przy kreowaniu nowych naturalnych zapachów.

KOMPOZYCJE ZAPACHOWE

Ponieważ kreowanie nowego produktu kosmetycznego wymaga doboru odpowiedniego zapachu, firma Chemlab stworzyła własną bazę kompozycji zapachowych zarówno naturalnych i sztucznych tak, aby spełnić największe wymagania klienta. Dostęp do szerokiej bazy kompozycji zapachowych pozwala na realizację każdego projektu badawczego. Dostęp do specjalistycznej aparatury pozwala natomiast na odwzorowanie już istniejących zapachów. Wtedy klient po dostarczeniu własnej kompozycji kreuje produkt wg własnych upodobań.

Chemlab located at Olszewskiego 6/-1.13 , Kielce, Polska . Reviewed by 317 customers rated: 8.6 / 10